0212 619 02 22 info@fetihledekran.com

Trafikte Led Ekran Teknolojisi

Araçların kullanımına başlanan ilk dönemden itibaren sürekli olarak trafik tabelaları da kullanılıyor. Bu tabelaların kendilerine has renkleri ve anlamları olurken bunlar ülkenin her bölgesinde aynı şekilde kullanılıyorlar. Tabelalar gündüz saatlerinde daha rahat görülebiliyor olsa da çok fazla dikkat çekmiyorlar. Bunun için çeşitli ışıklandırmalar gerekirken bu aşamada led ışıklara başvuruluyor. Trafik bilgi led ekranları günün her saatinde fark edilebilirken hem gündüz saatlerinde dikkat çekici oluyor hem de gece saatlerinde araçların farları vurmadan da fark edilebiliyorlar. Son dönemde yapılan araştırmalarda tüm tabelaların ve bilgilendirme ekranlarının artık bu tarzda led ışıklar kullanılarak tasarlandığı görülüyor.

Trafik içerisinde led ekranlar ilk olarak yol yapım çalışmalarının bulunduğu alanlarda kullanılıyor. Eğer uzun süreli ve geniş çapta bir yol çalışması varsa insanların çok daha öncesinden bilgilendirilmesi ve kazaların önüne geçilmesi için trafik bilgi led ekranları kullanılıyor. Bu ekranlar üzerinden ileride yol çalışması olduğu ve sürücülerin yavaşlaması gerektiği belirtiliyor. Bu bilgiler tabelalarda verilirse uzak mesafeden okunması mümkün olmadığından birkaç saniye içerisinde altından geçerken okunması gerekiyor. Ancak led ekranlar kullanıldığında çok daha uzak mesafeden yazılar okunmaya başlanırken dikkat çok fazla dağılmadan rahatlıkla yazılar okunabiliyor. Böylece yol yapım çalışmalarının olduğu bölgeye direkt olarak sürücüler yavaşlayarak çok bilinçli bir hale geliyorlar.

Yol yapım çalışmalarının dışında hız göstergeleri de son dönemde trafik bilgi led ekranları kullanılarak tasarlanıyor. Şehirlerarası yollarda üst kısımda yer alan büyük ekranlar, ekrana yaklaşan araçların hızlarını belirlerken hızlarını led ekranlar üzerinden gösteriyor. Hızlarına göre yavaşlamaları ya da hızlanmaları gerekiyorsa bu durum da ekranlar üzerinden sürücülere aktarılıyor. Bunun yanı sıra hangi hızda gitmelerini belirten yazılar ya da bildirimler de aynı ekranlar üzerinde bulunuyor. Bu yalnızca led ekranlar ile mümkün olurken istenildiği zaman rahatlıkla ekran üzerindeki yazılar da değiştirilebiliyor. Eğer yol üzerindeki hız limitleri gün içerisinde değişiyorsa kesinlikle bu tarzda bir teknolojinin o yollarda kullanılması gerekiyor. Aksi halde sürekli bir düzensizlik ortaya çıkabiliyor.

Genel olarak şehirler arası yollarda yer alan ayrımlar da artık ekranlar kullanılarak sürücülere aktarılıyor. Şehirlerin girişine yaklaşıldığında farklı bir şehre gidecek olan kişiler merkeze girmeden hangi yoldan gideceklerini ya da nasıl bir işlem yapması gerektiğini bu ekranlardan takip ediyor. Özellikle gece saatlerinde bu led ekranlar çok büyük bir fayda gösterebiliyor. Normal tabelalarda herhangi bir ışık kaynağı olmadığında yalnızca farlar ile aydınlatılıyor. Bu da gece saatlerinde tabelaların geç görülmesi ve bunun sonrasında yanlış yollara girilmesi ya da sapakların kaçırılması gibi durumları ortaya çıkarıyor. Tüm bu etmenleri bir kenara bırakmak için de trafik bilgi led ekranları artık işlek yolların vazgeçilmez teknolojileri arasında bulunuyor.

Son olarak köprü geçişlerinde de bu led ekranlar bolca kullanılıyor. Köprülerin giriş ya da çıkışlarında yer alan geçiş sistemleri konusunda insanların bilgilendirilmesi için çok öncesinden led ekranlar kullanılıyor. Bu led ekranlar ile ileride geçiş sistemi olduğu ve sürücülerin yavaşlaması gerektiği bilgisi insanlara belirtiliyor. Bunun ardından geçiş sisteminin olduğu kısma gelen sürücüler led ekranlardan hangi işlemleri yapmaları gerektiğini ya da gerekli belgeleri görebiliyorlar. Bu gerekli belgelerin yanı sıra işlemleri yapılırken kendi isimlerini ya da araç plakalarını da trafik bilgi led ekranları üzerinden gören kişiler gerekli işlemleri çok daha hızlı hallediyor. Geçiş sisteminden ne zaman ayrılması ve yoluna devam etmesi gerektiğini de bu aşamada ekranlardan öğrenebiliyorlar.